Przejdź do głównej zawartości

Do czego NUPIA potrzebowała Fjary?

 Odpowiedź na tytułowe pytanie nie jest prosta. NUPIA to sporych rozmiarów państwo-kontynent. Bez problemu mogliby anektować bliższe sobie geograficznie terytoria nordackie. Dlaczego więc w 2013 roku zdecydowali się na konflikt z Bialenią o Anatolię, Aharę i Fjarę? Z jakiego powodu, gdy w 2014 roku zaakceptowali fakt wcielenia Anatolii (największej wyspy w Archipelagu Valhalli) do Bialenii, w dalszym ciągu utrzymali swoją obecność na Aharze i Fjarze? A wreszcie, dlaczego nawet w okresie faktycznego upadku państwa, nie zgadzali się, by oddać te malutkie wysepki pod opiekę Bialenii?

Surowców naturalnych w zasadzie na wyspach nie ma. Położenie może i jest strategiczne, ale NUPIA nie utrzymywała tu większych sił zbrojnych, a tym bardziej wyrzutni rakiet. Symboliczna obecność na Nordacie? NUPIA od lat i tak nie brała udziału w polityce międzynarodowej na skutek nieaktywności. A więc może ukryty skarb? Wydaje się jednak, że po tylu latach byliby już dawno go wywieźli w bardziej bezpieczne miejsce.

Być może należy poszukać rozwiązania konspirologicznego. Co może być istotne?

1/ Pagansaga była ostatnią stolicą Cesarstwa Valhalli po kataklizmie.

2/ Ahara była centralną wyspą dawnego Sułtanatu Aharskiego, który obejmował w szczytowym momencie całą Bialenię i pokaźne tereny na kontynentalnej Nordacie.

3/ NUPIA zamiast wykorzystać z trudem utrzymane przy sobie wyspy, ogłosiła Fjarę obszarem ochrony naturalnej i usilnie zachęcała pozostających tam mieszkańców do jej opuszczenia. 

Być może ta niepozorna wysepka na której schroniłem się przed światem, ma dla tego świata większe znaczenie niż ktokolwiek mógłby przypuszczać. 

Efrem, 24.05.2022

Komentarze