Przejdź do głównej zawartości

Zarys historyczny Fjary

Fjara jest najmniejszą z wysp Archipelagu Valhalla. Przez większość dziejów towarzyszyła sąsiedniej, nieco większej Aharze jako "młodsza siostra". Wysepka była więc częścią pradawnego Sułtanatu Aharskiego, historycznych państw bialeńskich, a w czasach najnowszych - Cesarstwa Valhalli, Saski, Dżamahiriji, a wreszcie od 2013 r. NUPIA (Neokontynentalnej Unii Państw Integracyjnie Autonomicznych). W ramach Unii Fjara wchodziła w skład Terytorium Neutralnego Wysp Ahara i Fjara. Na tej najmniejszej i prawie bezludnej wyspie utworzona Obszar Ochrony Naturalnej (OON Wyspa Fjara).

Choć teren ten uznany został przez władze państwowe za bezludny, nie jest to do końca prawda. Na wyspie mieszka kilka rodzin, które przedstawię w następnych wpisach. Przybywają tu także handlarze i myśliwi z Fjary oraz z Bialenii, rzadziej z innych rejonów. 

Fjara nie zawsze była tak pusta i cicha. W średniowieczu ulokowano tu nawet miasteczko, którego ludność żyła głównie z handlu rybami, bursztynami i drewnem. Po pożarze w XVII w. Weleja nigdy już nie została odbudowano, choć w jej miejscu znajdowała się później jedna z kilku funkcjonujących tu wsi. 

Na wyspie żyło się bardzo skromnie, a jakby tego było mało, co kilkanaście lat nadciągały kataklizmy naturalne, które niszczyły niemal wszystko z tego, co udało się zbudować. Nic więc dziwnego, że w XIX w. większość mieszkańców wybyła do Bialenii, gdzie przeważnie znajdowano pracę w ajszaburskim przemyśle.

Gdy w 2008 r. w czasie kataklizmu władze Cesarstwa Valhalli schroniły się na Aharze, zdawało się, że i Fjara znajdzie się po raz pierwszy w dziejach w centrum historii. Cesarstwo nie przetrwało jednak próby czasu. 

Po przybyciu na wyspę wędrowałem wzdłuż i wszerz, szukając idealnego miejsca na pustelnię. Przy okazji tej włóczęgi poznałem wszystkich stałych mieszkańców Fjary. Starałem się wypytać ich o przeszłość tej krainy, ale większość ich opowieści można włożyć między bajki, które to postaram się spisać, ale w osobnych już notkach. 

Gdy dowiem się czegoś nowego, niniejszy krótki zarys niezwłocznie uzupełnię.

Pustelnik Efrem, 11.05.2022.

Komentarze